Jak przestać przejmować się opinią innych ludzi?

Zamknij oczy i wyobraź sobie świat, w którym ludzie zostali pozbawieni możliwości oceniania kogokolwiek. Możesz ubrać się jak chcesz, krzyczeć na całe gardło, a nawet tańczyć na środku ulicy i nikt nawet na ciebie nie spojrzy. Uśmiechasz się, prawda? Otwórz oczy, powiem ci coś.

Możesz stać w miejscu i się uśmiechać, a ludzie i tak cię ocenią.

Tak już jest i nic na to nie poradzisz, sam z pewnością łapiesz się na tym, że czasem pomyślisz coś o człowieku, którego mijasz na ulicy. Gdyby następnego dnia ktoś cię o niego zapytał, pewnie już nie pamiętałbyś jego twarzy. To od ciebie zależy decyzja czy chcesz marnować życie i próbować zadowolić wszystkich naokoło, czy może raczej postanowisz robić to, na co w danym momencie masz ochotę.

Zatem jak przestać przejmować się opinią innych?

 

1.Zaakceptuj fakt, że zawsze ktoś będzie niezadowolony.

Wygrałeś zawody, zdałeś egzamin albo po prostu masz miły dzień. Idąc ulicą uśmiechasz się lekko bo masz ku temu powody. Mijasz dziesiątki ludzi, jedni odwzajemnią twój uśmiech, a drudzy spojrzą na ciebie krzywo. Może są zazdrośni, że jesteś zadowolony, a może wiedzą, że nie mają powodów do uśmiechu. Cokolwiek to jest – nie jesteś w ich skórze i wcale nie musisz zwieszać głowy! Czy widzisz sens stawiania na szali tego co pomyśli sobie o tobie nieznajomy człowiek na równi z własnym szczęściem?

2. Nie jesteś stworzony po to, by zadowalać innych.

Jeżeli rezygnujesz z jakiegoś swojego pragnienia, tylko z obawy co ludzie sobie o tobie pomyślą, to natychmiast przestań. Chcesz mieć kiedyś w albumie barwne fotografie i wspomnienia, czy może wolisz żałować tych wszystkich możliwości, które dawało ci życie, a ty je odrzuciłeś? Tracimy niewyobrażalnie wiele cennego czasu na obsesyjne myślenie o tym, jak jesteśmy odbierani. To przerażające bo nawet nie wiemy ile lat, a może miesięcy życia nam zostało. Dlaczego ludzie, którzy dowiadują się o nowotworze, dopiero wtedy zaczynają robić to wszystko, na co wcześniej nie mieli odwagi? To dlaczego by nie robić tego już teraz?

3. Wcale nie jesteś taki ważny jak ci się wydaje.

Ludzie przez większość dnia myślą o sobie. O tym co zjedzą, jak wyglądają i czy szef znowu będzie miał do nich pretensje. I kiedy masz wrażenie, że wszyscy na ciebie patrzą, to po prostu to wyolbrzymiasz. Nawet jeśli kogoś czymś zainteresujesz, to spojrzy i za moment znów zatopi się w swoich myślach. Znajome? Na pewno bo przecież sam tak robisz.

4. Bądź miły, ale stanowczy i rób swoje.

Często spotykasz się z opinią, że podejmujesz złe wybory i na pewno będziesz czegoś żałował? Przecież ci którzy ci doradzają przeżyli już tak wiele, że powinieneś ich we wszystkim słuchać. Jeśli czujesz, że idziesz dobrą drogą, to uśmiechnij się do tych doradców i stanowczo trwaj przy swojej decyzji. Przecież to twoje marzenia i cele. Każdy z nas ma inne dążenia i świat dzięki temu się rozwija, jest piękny i różnorodny. Dlatego nie zmieniaj zdania tylko po to, by ktoś był zadowolony.

 

Pamiętaj, by stawiać siebie i swoje pragnienia zawsze na pierwszym miejscu. Bo za kilkanaście lat gdy będziesz siedzieć w znienawidzonej pracy, nikt nie przyjdzie i cię nie pocieszy, ani nikt do niej za ciebie nie pójdzie. Dlatego ciesz się życiem, tańcz gdy masz na to ochotę, spaceruj w deszczu i uśmiechaj się do ludzi, a nie zorientujesz się od kiedy po prostu jesteś szczęśliwy.

 

Ludzie żyją własnym życiem i próżnością jest sądzić, że odgrywamy w nim jakąś większą rolę.

Simon Beckett.

4 thoughts on “Jak przestać przejmować się opinią innych ludzi?

  1. Idealnie trafiłaś w punkt i sedno tematu. Zgadzam się z Tobą w 100%, a Twoje rady są bardzo cenne. Sam walczę z tym od długiego czasu i staram się żyć tak, aby być szczęśliwym nie myśląc o tym, co pomyślą inni. Niestety różnie z tym bywa, zazdroszczę tym, którzy są tak niezwykle odważni, że opinia innych obcych osób jest dla nich bez znaczenia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *