5 pytań, które powinieneś sobie zadać w wieku 20 lat.

20 lat to taki śmieszny wiek, w którym czujesz się dość dziwnie. Połowa twoich znajomych bierze śluby, zakłada rodziny, a drugie pół spędza czas w klubach albo wiecznie studiuje. Jeśli jeszcze nie wiesz co dokładnie chciałbyś robić w swoim życiu to pocieszę cię – jest to całkiem normalne. Podpowiem ci natomiast jakie pytania warto zadać sobie w tym wieku, aby za dziesięć lat nie obudzić się z poczuciem, że ten czas zleciał zdecydowanie zbyt szybko.

Gotowy? Do dzieła!

1. JAKICH MASZ PRZYJACIÓŁ?

Wybierając sobie przyjaciół, rób to mądrze. Czy ludzie, z którymi spędzasz czas wprawiają cię w dobry humor czy też po spotkaniu z nimi czujesz się przytłoczony? Czy podnoszą cię na duchu, a może raczej karmią się niepowodzeniami, które przeżywasz? Jeśli czujesz, że otaczają cię toksyczni ludzie, to pierwszym krokiem, który poprowadzi cię do lepszego życia jest po prostu odcięcie się od takich osób. Spróbuj otoczyć się ludźmi, którzy wyznają podobne do ciebie wartości lub mają takie, które ty sam chciałbyś posiadać; takich ludzi, którzy inspirują cię, abyś stawał się lepszy.

2. JAKA JEST TWOJA WZMACNIAJĄCA MYŚL?

Przez wiele lat pewna stacja radiowa codziennie  o szóstej rano nadawała Wzmacniającą Myśl na dany dzień. Udowodniono, że kiedy mówisz sobie w myślach rzeczy, które cię inspirują, nieświadomie sprawiasz, że stajesz się bardziej pewny siebie i wierzysz w swoje możliwości. Wyobraź sobie, że to ty jesteś na tej antenie i masz 2 minuty na zaprezentowanie swojej Wzmacniającej Myśli. Co by to było?

3. KIM BĘDZIESZ, KIEDY DOROŚNIESZ?

Przypomnij sobie siebie z czasów dzieciństwa. Zapewne miałeś listę pomysłów na to kim zostać w przyszłości, a które teraz wydają ci się oderwane od rzeczywistości. Jak wielu masz znajomych aktorów, astronautów albo cyrkowców? Pewnie otaczają cię raczej księgowi, budowlańcy albo sprzedawcy. Zderzenie z rzeczywistością sprawia, że myślisz o tym, kim powinieneś być, a nie o tym kim faktycznie chciałbyś zostać. Spróbuj zamknąć oczy i pomyśleć o tym kim na prawdę chciałbyś być gdyby istniał świat bez ograniczeń. Uśmiechasz się do tej myśli? To zastanów się co mogłoby cię przybliżyć do jej realizacji. Gdy masz 20 lat to jest to idealny czas na eksperymentowanie, próbowanie nowych rzeczy, poznawanie samego siebie.

4. W JAKI SPOSÓB PRZEŻYWASZ PORAŻKI I BŁĘDY?

Błędy można przyjmować na dwa sposoby. Możesz się załamać i nigdy więcej niczego nie spróbować, a możesz powiedzieć: Hej! Przecież dzięki temu wiem czego nie powinienem robić! i potraktować porażkę jako cenną lekcję. Umiejętność nauki na błędach jest jedną z kluczowych umiejętności, które są niezwykle pomocne w całym naszym życiu. Uważam, że nie ma czegoś takiego jak błędy. Według mnie są to sytuacje, które kształtują cię jako człowieka i jest to nieodzowny element twojego rozwoju.

5. JAKIE JEST TWOJE 150 – PROCENTOWE MARZENIE?

Wyobraź sobie, że nie ograniczają cię czynniki finansowe, czasowe ani osobowościowe. Jak wtedy wyglądałoby twoje życie. Opisz je dokładnie. Napisz czym się zajmujesz, jakiego masz partnera, jak spędzasz czas wolny i jakie cele realizujesz. Potem przeczytaj to, co napisałeś i zastanów się co możesz zrobić dla siebie dziś, aby w przyszłości przybliżyć się do tego wymarzonego życia albo chociaż celu.

Podsumowaniem niech będą słowa, które napisał Douglas Coupland:

Kiedy człowiek jest młody, zawsze wydaje mu się, że życie jeszcze nie zaczęło się tak naprawdę, że ŻYCIE rozpocznie się za tydzień, za miesiąc, za rok, po wakacjach – diabli wiedzą kiedy. Potem nagle człowiek robi się stary, a życia jak nie ma, tak nie ma. I wreszcie człowiek zadaje sobie pytanie: to w takim razie co to było, to coś, ten wstęp, ta przygrywka, to szaleństwo bez metody ? „

3 thoughts on “5 pytań, które powinieneś sobie zadać w wieku 20 lat.

  1. Heh, coś w tym jest. Sam mam 20 lat i często nachodzą mnie takie rozkminy. Jak to będzie za x lat? Myślę że najważniejsze w tym wszystkim to sie ocknąć i żyć tu i teraz. I również zostawię inspirującą myśl, tylko że Walta Disneya:
    ,,Jeśli potrafisz o czymś ma
    rzyć, to potrafisz także tego dokonać”
    Pozdro

  2. Hej, to niezwykle motywujący post. Przyznam szczerze, że od pewnego czasu nie mam zielonego pojęcia co chciałabym zrobić ze swoim życiem. Zaczynam wiele myśli, później szybko je porzucam i przeskakuję na następne wyobrażenia przyszłości, lecz fakt – w tym szaleństwie nie ma metody. Chciałabym usiąść i zastanowić się czego tak naprawdę pragnę, a później zacząć to robić… ale jak wiadomo, nie łatwo jest podjąć pierwszy krok. Pozdrawiam! Fascynujący blog, z pewnością będę wpadać po inspiracje do przemyśleń częściej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *