4 porady jak zapomnieć o przeszłości raz na zawsze.

Usiądź wygodnie, zamknij oczy i popuść wodze wyobraźni. Przypomnij sobie siebie i to jak wyglądałeś, jak się zachowywałeś dziesięć lat temu. To Twoja przeszłość. Czasem bywało źle, niekoniecznie chciałbyś pamiętać wszystkie momenty. Może nie dogadywałeś się z rodzicami tak, jakbyś tego chciał, a może zranił Cię partner i nie możesz przestać o tym myśleć. Życie jednak nie zatrzymało się razem z Tobą żeby Ci potowarzyszyć w cierpieniu, ale biegnie do przodu. Czy jeśli Twój przyjaciel złamałby sobie dajmy na to nogę, to usiadłbyś z nim w kącie i użalał się nad nim? Czy analizowalibyście wtedy ten wypadek i powtarzali: gdybyś tylko zauważył ten stopień, to nie byłoby problemu? Oczywiście, że nie. Najprawdopodobniej szybko zabrałbyś go do szpitala, albo zadzwonił po pogotowie i dodawał mu wsparcia.

Analogicznie jest z naszą przeszłością. Nie możemy jej zmienić więc absurdalne jest trwanie tam i plucie sobie w brodę, że mogliśmy postępować wtedy inaczej. Jedyne co dobrego możesz dla siebie zrobić to ją zaakceptować i ruszyć dalej. Łatwe? Niestety nie do końca. Gdyby było łatwe to 80% psychoterapeutów straciłoby pracę. Zatem jak zapomniec o przeszlosci?

Będziesz potrzebował trochę czasu, ale nagroda jest na prawdę warta świeczki. Jesteś nią Ty – uwolniony od destrukcyjnych myśli, które Cię blokują. Prawdziwie wolny, gotowy na działanie i pewny siebie. Poniżej przedstawiam Ci 6 rad, które będą Twoim przewodnikiem na drodze zapominania o przeszłości.

1.Zapomnij o jednoznacznym definiowaniu siebie.

– To ja.

-Zawsze taki byłem.

– Taka jest moja natura.

Te krótkie zdania, które czasem wypowiadasz powstrzymują Cię od wprowadzania zmian i uczynienia swojego życia pełniejszym, bardziej ekscytującym. Twoje: „taki już jestem” wywodzi się z tego, czego nauczyłeś się w przeszłości. Za każdym razem kiedy wypowiadasz takie zdanie, w rzeczywistości mówisz : ” I zamierzam pozostać taki na zawsze.”

2. Zachowuj się inaczej niż do tej pory.

Normalnie nie zagadujesz do kasjerki w sklepie czy pani na poczcie? Spróbuj od dzisiaj to zmienić. Zdziwisz się jak takie z pozoru błahe rozmowy o niczym są w stanie podnieść poziom Twojej pewności siebie.

3.Zrób coś nowego.

Poświęć jedno popołudnie na rzecz, której nigdy nie robiłeś bo uważałeś, że się do niej nie nadajesz, albo nie dasz rady. Przykładowo zawsze chciałeś zapisać się na zajęcia na siłowni, ale stwierdziłeś kiedyś, że nie masz wystarczającej kondycji i że nie będziesz się błaźnić. Idź tam zupełnie na luzie i po prostu dobrze się baw. Czy na prawdę było tak strasznie czy tylko to sobie wmawiałeś?

4. Prowadź dziennik ” jestem”

O co chodzi? Przez tydzień notuj dokładny czas i miejsce oraz sytuację, w której odwoływałeś się do ” taki już jestem” i pracuj nad tym, aby móc powiedzieć ” kiedyś taki byłem”.

Pamiętaj o tym, że nie istnieje coś takiego jak natura ludzka. Ten zwrot służy tylko i wyłącznie do usprawiedliwień. Jesteś sumą swoich wyborów wiec postaraj się zamienić to jaki jesteś na to, jaki mógłbyś się stać. Jeśli już musisz mieć jakieś jestem to niech to będzie

Jestem człowiekiem. Upadam i popełniam błędy, ale w każdej chwili mogę podnieść się i ruszyć dalej.

 

 

2 thoughts on “4 porady jak zapomnieć o przeszłości raz na zawsze.

  1. Ja z przeszłością raczej nie mam problemów. Tylko czasami sobie wspominam, ale raczej żyję chwilą ! Bardzo mi się jednak spodobał pomysł z dziennikiem.

  2. Nie będę ukrywać moja przeszłość była dość bolesna… w tak młodym wieku spotkało mnie dość wiele…
    Jednakże nie wracam do tego, ten rozdział z życia uznaje za zamknięty.
    Dobrze, że poruszyłaś taki temat 🙂
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *