Dziewczyny wyklęte - Szymon Nowak

Dziewczyny wyklęte – Szymon Nowak [RECENZJA]

Były takie młode, chciały kochać i śmiać się, oddać serce komuś, kto je do grobu pokocha. Każda, która wyruszyła za swym nieustraszonym żołnierzem, skazywała siebie samą na pewną i męczeńską śmierć. Ale czymże jest śmierć w obliczu miłości, która przejmuje rozum i serce już na zawsze? Czy młoda dziewczyna jest w stanie oprzeć się roześmianym, niebieskim oczom wysokiego blondyna w mundurze? Albo też śmiałemu brunetowi z zarostem w lśniących oficerkach? Bohaterki tej książki wybrały życie krótkie, ale w zamian za to przeżyły coś niezwykłego – coś, czego za żadne pieniądze świata kupić się nie da – prawdziwą miłość.

Oddaj głos dziewczynom z antykomunistycznego podziemia…

W zapisach historycznych, książkach czy też filmach mamy zwykle do czynienia z gloryfikowaniem oraz opisywaniem mężczyzn w czasie wojen. O kobietach się jakoś mało kiedy wspomina – a niekiedy to one wykazywały się większą walecznością i gotowością do poświęcenia życia za ojczyznę. Co mogła myśleć młoda żona w zaawansowanej ciąży gdy mąż opuszczał ją – może na zawsze, wyruszając do walki? Ile łez musiała wylać dziewczyna za swoim bratem, chłopakiem czy ojcem? Zostały niejednokrotnie skazane same na siebie. Te kruche i wdzięczne istoty w obliczu zagrożenia, jakim była wojna, ku zdumieniu wszystkich, znajdowały w sobie jakieś niezwykłe siły, które pozwalały im na przetrwanie w tych okropnych czasach.

Kobiety wyklęte skazane były na śmierć nawet we własnym domu, tylko z tego powodu, że są w bliskim kontakcie z żołnierzami walczącymi za kraj. W książce znajduje się wiele wstrząsających historii, a niektóre z nich sprawiły, że po ich przeczytaniu siedziałam bez słowa, niezdolna do myślenia. Bez wątpienia niejednokrotnie szokuje i w żadnym wypadku nie traktuje sprawy ogólnie. Napisana ze szczegółami ( niejednokrotnie do bólu szczerymi i brutalnymi), sprawia, że czytając, przenosimy się w te chwile i czujemy jak naoczny świadek tamtych wydarzeń.

POZWALA WIELE ZROZUMIEĆ

Relacje ludzi, którzy żyli w tamtych czasach to najlepsze i zarazem najbardziej wiarygodne źródło historyczne, z którego powinniśmy czerpać aby dowiedzieć się jak było naprawdę, bez cenzury. Historia – owszem, nakreśli nam ogólny przebieg zdarzeń, wszyscy mniej więcej wiemy co się w tych latach wydarzyło, ale nie do końca to rozumiemy.

Aby poznać historię należy zagłębić się w dusze ludzi, którzy ją tworzyli, którzy za nią walczyli i tragicznie ginęli. Smutne jest to, że czasem zapominamy o tych, którzy wszystko oddali po to, by być znowu wolnym i szczęśliwym. Dzisiaj możemy mieć naprawdę wiele rzeczy bez wysiłku. Pracujemy, chodzimy na siłownię, zdrowo jemy, mamy ( idealne?) życie. Wniosek jaki wysnuł mi się po przeczytaniu tej książki jest jednak trochę smutny.

Oni potrafili kochać mocno i do utraty tchu, nie zastanawiając się wiele – potrafili ginąć za miłość i wolność. Jak niezwykle łatwo było się wtedy zakochać, zawierać przyjaźnie. Czy dziś w dobie internetowych znajomości i powierzchownych kontaktów, nie zatraciliśmy gdzieś tego co najważniejsze?

Niezwykle gorąco zachęcam do sięgnięcia po lekturę „ Dziewczyny wyklęte”. One wybrały życie krótkie lecz intensywne, nie pozwoliły uciec tej jedynej miłości mimo tego, że doprowadziła je ona do tragicznej śmierci w najlepszych latach życia.

One zachowały się jak trzeba.

 

1 thought on “Dziewczyny wyklęte – Szymon Nowak [RECENZJA]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *